Zpět

MEMENTO LEŽÁKŮ

Přidáno 24. 6. 2020
Ilustrační foto
KDU-ČSL
Dnes je to 78 let od okamžiků, kdy se naplnil osud malé kamenické osady Ležáky na Chrudimsku. 
Při pátrání po vysílačce Libuše a spolupracovnících parašutistů narazili nacisté i na ležáckou stopu. 24. června osadu obklíčilo gestapo, zatklo všech 47 obyvatel od dětí až po starce a ještě ten večer jich 34 nacisté na pardubickém Zámečku zavraždili. 11 dětí poslali přes Lodž do Chelmna, kde byly zavražděny. Pouze dvě sestry Jarmila a Marie Šťulíkovy byly poslány do německých rodin na "převýchovu". Smrt ležáckých obyvatel je vlastně učinila "nesmrtelnými". Jsou stálou připomínkou oběti za naši svobodu. Každý rok znovu a znovu si uvědomuji tu hloubku celého místa památníku Ležáky. U Knihy obětí tu obrovskou tragédii každého lidského příběhu a života všech ležáckých obětí.
Letos bylo pietní shromáždění komorní přesto velmi důstojné. Za KDU-ČSL jsem spolu s předsedou OV KDU-ČSL v Chrudimi Františkem Jelínkem uctil památku obětí. Rád jsem se osobně pozdravil s ředitelem Památníku plk. Eduardem Stehlíkem, stejně jako s poslední přeživší paní Jarmilou Doležalovou. Známe se již řadu let osobně, je to obdivuhodná dáma, která se společně se svou dcerou i vnučkou aktivně snaží, aby se na osud Ležáků nikdy nezapomnělo. Vzpomínám na její besedy na našem gymnáziu i na křest knihy o ležácké tragédii. Díky za Vaše nasazení.
A dnes děkuji také za iniciativu, abychom legislativně vložili do kalendáře památný den "Den vypálených obcí". Shodli jsme se právě na datu 24. června a vše ve spolupráci s místopředsedkyní Senátu Miluší Horskou a ředitelem památníku co nejdříve připravíme k projednání v Parlamentu.                                                                                                                                                                                                                                                                         Marek Výborný