KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Aktuality Jen žádné Bajkonury a nové nemocnice. Buďme reální.
Zpět

Jen žádné Bajkonury a nové nemocnice. Buďme reální.

Přidáno 23. 5. 2016
Ilustrační foto
Chrudimský deník 21.5.2016
Náměstek hejtmana Pardubického kraje a lídr Koalice pro Pardubický kraj do říjnových krajských voleb ROMAN LÍNEK v exkluzivním rozhovoru pro Deník:
Pardubický kraj - Odmítá stavbu nové krajské nemocnice na zelené louce, o níž se nyní mluví. Stejně tak za fantasmagorii označuje plány na vybudování kanálu propojujícího Labe, Odru a Dunaj. Dlouholetý náměstek hejtmana Roman Línek, opětovný lídr lidovecké Koalice pro Pardubický kraj, nemá rád megalomanské plány. "Mně by se také u Pardubic líbila vesmírné středisko ála Bajkonur, ale uvažujme reálně," říká.

* Pochvalte se, jak se Vám a celé krajské koalici dařilo poslední čtyři roky.

Nejvíc jsem se věnoval reformě krajského zdravotnictví. Nemocnice, z nichž několik bylo zralých na konkurz, se podařilo dát do pořádku. Dnes máme jednu akciovou společnost, investovali jsme do nemocnic vysoko přes miliardu korun, získali jsme specializovaná centra, nastartovali jsme projekt Přátelská nemocnice, platy zdravotníků rostou a už druhý rok je celá společnost bez ztráty.

* Každý rok přece posíláte do nemocnic vyrovnávací platby, jen vloni přes 100 milionů?

Tím jen odpouštíme nájemné z budov a pojištění a přispíváme na provoz protialkoholní záchytné stanice nebo pohotovosti. To totiž zdravotní pojišťovny nehradí. Již ale nemocnicím nevyplácíme další mimořádné platby.

* Nějaké další úspěchy?

Kraj výborně a bez afér vyčerpal prostředky z EU, to není tak samozřejmé všude. V sociální péči jsme zahájili novou éru, kdy už třetina klientů našich sociálních zařízení bydlí v komunitním rodinném bydlení. Podobné podmínky by brzo měly mít i děti z dětských domovů a center. V tom jsme jedni z prvních v republice. Zlepšilo se také fungování záchranného systému.

* Co se vám naopak nepovedlo?

Hlavním problémem zůstávají věčné odklady dálnice D35, tu už nyní brzdí pouze stát. My můžeme jen psát petice a supliky, což se starosty činíme. Přetrvává také debata o směřování školství a rezervy jsou v lepším propojení škol a firem.

* Jaké vidíte priority kraje v dalších čtyřech letech?

Pokračovat v investicích do nemocnic, zejména do centrálních příjmů v Ústí nad Orlicí a Pardubicích. Zesílit tlak na stát, aby ve velkém rozestavěl D35 a posílil i zdroje na krajské silnice, které jsou ničeny přetíženými kamiony. A bude třeba dokončit letištní terminál v Pardubicích a zajistit efektivní provoz letiště.

* Když jsme u dopravních terminálů, jak vidíte zesplavnění Labe do Pardubic a potažmo prezidentem vysněný kanál Dunaj-Odra-Labe?

Jsem rád, že vláda nezařadila chráněné Slavíkovy ostrovy u Přelouče do evropských lokalit Natura, protože nahoru k Pardubicím je Labe splavné, od Chvaletic dolů také a zbývá obě části propojit. Na druhé straně projekt DOL je megalomanský a v situaci, kdy je Severní moře s Černým propojeno již v Německu kanálem Rýn-Mohan-Dunaj, je ekonomicky nezajímavý. Poptávka po něm nebude, na rozdíl od pardubického přístavu, kde by mohlo být překladiště na železniční koridor dále na východ.

* Takže Slavíkovy ostrovy byste obětoval ve prospěch plavebního stupně Přelouč?

Navržené řešení projektoval Ivan Dejmal, sám bývalý ministr životního prostředí, který pro mě je jako uznávaná autorita zárukou, že tam nejsou věci, které by byly v uvozovkách obětovány. Je to celé spíše politikum těch, kteří chápou Labe jako zajímavou příležitost k infrastrukturní výstavbě, nebo naopak těch, kteří stavět nic nechtějí a těží z toho, že budou stále negovat tu či onu stavbu a ještě z toho profitovat.

* Vraťme se ke zdravotnictví. Jak vnímáte myšlenku nové nemocnice na zelené louce, která by nahradila nemocnice v Pardubicích a Chrudimi?

Je to jen chiméra. Do pardubické nemocnice bylo investováno několik stovek milionů korun a centralizace urgentních oborů spolkne další miliardu, přece nejde plýtvat a znevážit tyto investice. Finanční zdroje na to nejsou, takže by to znamenalo privatizaci nemocnic, vstup nějakého investora. Mně by se také u Pardubic líbila vesmírné středisko ála Bajkonur, ale uvažujme reálně. Je to fantasmagorie. Podobné nápady mohou nemocnicím pouze ublížit.

* Nechystáte ostřejší řez do nemocnic z hlediska specializace jejich péče? Není zbytečný luxus mít v každé nemocnici většinu specializací?

Politici nemohou rozumět tomu, jak se má dělat interna či urologie. Od toho je lékařská rada a věřím tomu, že management nemocnic přijde v příštích letech s návrhy konkrétních změn, které neohrozí dostupnost základní péče.

* Zůstal byste po volbách rád ve zdravotnictví? Už po minulých před čtyřmi lety jste k němu asi byl vítěznou ČSSD lehce dotlačen.

Je pravdou, že při koaličním vyjednávání zdravotnictví nikdo nechtěl. Ale vzal jsem to jako osobní výzvu. A jsem spokojen, za čtyři roky se dosáhlo maxima. Je to oblast, ve kterém jsem se za čtyři roky zorientoval, ale nebudu předjímat.

* Šel byste do koalice s KSČM?

Ne.

* Lídři většiny ostatních se proti komunistům tak ostře nevymezili. Nepřijali byste ani jejich tichou podporu v zastupitelstvu?

Každá opozice může hrát i konstruktivní roli.

* Ve vedení kraje jste zažil dvě stejně dlouhá období: prvních osm let v pravostředové koalici s ODS, poté v levostředové koalici s ČSSD. Lišila se politika, směřování obou krajů v obou "osmiletkách?"

Na komunální úrovni není opravený chodník ani levicový ani pravicový, na celostátní úrovni pak rozdíly naopak vidíme velké. Na linii krajů je to zhruba na půli cesty. Velkými tématy byly například možné privatizace či pronájmy nemocnic nebo zdravotnické poplatky. Ale popravdě řečeno, je to hlavně o konkrétních lidech.

* Často je KDU-ČSL i Vám osobně vyčítáno, že jste politicky málo čitelní, opatrní a obecní. Vy sám jste žoviální člověk, ale jakmile si stoupnete před mikrofon, stane se z vás strojený politik.

Myslím, že jak KDU-ČSL, tak i celá Koalice pro Pardubický kraj, jsou za 16 let dobře čitelné ve svém chování a rozhodování. A co se týče mě, možná mě roky v politice naučily být více ve střehu. Ale domnívám se, že není třeba hrát žádná představení. Je pravdou, že nemám rád konflikty a snažím se jim předcházet. Konfrontace je dobrá v době revoluce, která teď není, a já jsem rád, že ji v genech nemám.

* Jste jeden z největších patriotů Pardubického kraje. Skutečně má tato malá jednotka historické opodstatnění?

Ano, má. Za 500 let územního členění státu nebyla správní hranice našeho kraje u Opatovic jen dvakrát - za heydrichiády a komunistické totality. Za posledních 15 let náš kraj své historické vazby a sounáležitost znovu upevnil, a před dvěma lety byl vyhlášen skupinou Financial Times Regionem budoucnosti východní Evropy.

***

Volební seriál Deníku Za půl roku budeme volit reprezentaci Pardubického kraje: Kdo chce usednout do hejtmanského křesla? Co kraji chce přinést a jaké jsou jeho názory? Deník přináší každou sobotu od 9. dubna do 21. května sérii rozhovorů se sedmi lídry, kteří by se hejtmany mohli stát. Proč zrovna tito? Jejich strany se buď na vedení krajské samosprávy podílejí nebo mají podle posledních průzkumů volebních preferencí šanci se do krajského parlamentu dostat.

Ing. Roman Línek, MBA . narozen 6. 10. 1963 v Pardubicích . s manželkou Šárkou mají dcery Marietu a Sandru a zatím čtyři vnučky . vystudoval Stavební fakultu ČVUT Praha, postgraduálně ekonomiku a manažerství . domluví se anglicky, německy a rusky . od r. 1989 člen KDU-ČSL . 1991 - 1994 náměstek primátora Pardubic . 1996 - 1998 náměstek ministra pro místní rozvoj . 2000 - 2004 hejtman Pardubického kraje . od 2004 1. náměstek hejtmana Pardub. kraje

Volební priority: - pokračovat v rozvoji kvalitní zdravotní péče - urychlení výstavby D35, jejích přivaděčů a obchvatů - zvýšit kvalitu vzdělávání a s ní spojenou prosperitu - podpořit rodiny, seniory a sociální služby

SPORY O PLAVEBNÍ KANÁL V PŘELOUČI se podle Romana Línka staly politikem nejen developerů, ale i těch, "kteří stavět nic nechtějí a těží z toho, že budou stále negovat tu či onu stavbu a ještě z toho profitovat."