KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Tiskové zprávy Kraj bude pro chráněné bydlení hledat vstřícnější prostředí
Zpět

Kraj bude pro chráněné bydlení hledat vstřícnější prostředí

Přidáno 5. 1. 2016
Ilustrační foto
https://www.pardubickykraj.cz/aktuality/83809/kraj-bude-pro-chranene-bydleni-hledat-vstricnejsi-prostredi
Pardubice/Hlinsko – Pardubický kraj odstoupil od záměru zřídit chráněné bydlení pro deset obyvatel Domova na hradě Rychmburk v domě ve Fügnerově ulici v Hlinsku. Kvůli obavám obyvatel ze společného soužití v této části města zde vznikla nepříznivá atmosféra, která by klientům nesvědčila.
„Záměr Pardubického kraje transformovat sociální ústavy a umísťovat klienty do chráněného bydlení má dlouhodobý charakter a na Hlinecku pro něj budeme hledat jinou lokalitu, která bude pro naše klienty vstřícnější,“ uvedl Pavel Šotola, radní pro sociální péči a neziskový sektor. Nabídnutý soukromý dům majitelky v Hlinsku proto využije město pro vytvoření nového zázemí Centra denních služeb Motýl.
 
V domovech sociálních služeb žilo donedávna mnoho lidí se zdravotním postižením, kteří ústavní režim nepotřebovali, ba naopak, brzdil jejich možný rozvoj a zlepšení stavu. „V Pardubickém kraji se už od roku 2005 snažíme vytvářet podmínky pro přechod z ústavní péče na komunitní bydlení. Od roku 2010 se někteří klienti dokonce přestěhovali do pronajatých bytů a užívají pouze terénní službu - podpora samostatného bydlení. Tato forma péče má všeobecně příznivý dopad. Klienti získali možnost starat se o vlastní domácnost, mají nové povinnosti, mnoho z nich je samostatnějších a lépe komunikují. Mimo ústavní péči je v současné době více jak 300 klientů z celkového počtu 853. V chráněném bydlení a v bytech s podporou samostatného bydlení  by do tří let mohlo být dalších 120 klientů. Tento postup vyplývá z transformačních plánů jednotlivých zařízení a ze Strategie transformace příspěvkových organizací Pardubického kraje v sociální oblasti,“ vysvětlil Pavel Šotola.
 
Tento trend se týká i obyvatel Domova na hradě Rychmburk, samozřejmě těch, pro které je to vhodné. Čtyři z nich už bydlí v bytech ve Skutči. V Hlinsku chtěl kraj využít nabídku paní Vlasty Domáčkové a zřídit chráněné bydlení pro dalších deset osob v jejím domě ve Fügnerově ulici. Tady se však vzedmula vlna nevole místních obyvatel, která vyústila v nesouhlasnou petici.
 
Pardubický kraj proto požádal o odborné stanovisko výbor Psychiatrické společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně. „Je obvyklé, že stigma, které je spojeno s tématem duševních onemocnění vyvolává obavy, které jsou z velké části iracionální a plynou z nízké informovanosti,“ napsal Martin Hollý, předseda této společnosti a ředitel Bohnické nemocnice. Ten ocenil snahu kraje o zlepšení kvality života lidí trpících duševním onemocněním, k čemuž posuzovaný projekt podle jeho názoru nepochybně přispívá. Také přestěhování klientů do dané lokality, klidné občanské zástavby, považuje za mimořádně vhodné. Výhodou by podle něj mohla být avizovaná spolupráce s neziskovou organizací Fokus Vysočina. Každý klient zde měl mít individuální rehabilitační plán, včetně postupu předcházení krizovým situacím. Proto také nabídl případné nezávislé konzultace o stavu jednotlivých klientů s regionálním odborníkem Petrem Hejzlarem i součinnost Psychiatrické společnosti při komunikaci s místním společenstvím.
 
„Přes to všechno jsme došli k závěru, že změnit názory místních lidí by bylo dlouhodobou záležitostí a vzhledem k nutným opravám nabízeného domu na to není dostatek času. Proto jsme poděkovali za vstřícnost paní Vlastě Domáčkové a rozhodli se hledat vhodný objekt jinde,“ uzavřel toto téma radní Šotola.